Zasobnik c.w.u. – czy warto go mieć w swoim domu?
Zasobnik c.w.u. służy do magazynowania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jest stosowany w wielu polskich domach. Jakie są wady i zalety zamontowania takiego sprzętu? I czy są jakieś efektywnie działające alternatywne rozwiązania?
Zasobnik c.w.u. – co to za urządzenie?
Zasobnik c.w.u. to inaczej objętościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Nazywany jest również bojlerem. Tworzy się go ze stali. Z tego typu urządzeń korzystają najczęściej posiadacze kotłów jednofunkcyjnych. Wybierają je, ponieważ takie piece zasilają jedynie centralne ogrzewanie. Można zdecydować się na bojler stojący, wiszący lub zintegrowany z kotłem. Jest on zabezpieczony przed korozją poprzez pokrycie go emalią. Wskutek zmian temperatury i ciśnienia w zbiorniku stal może ulegać rozszerzaniu i kurczeniu się. Może to doprowadzić do mikropęknięć emalii. Aby tego uniknąć, stosuje się anodę magnezową. Raz w roku należy kontrolować jej stan, a także dokonywać okresowej wymiany.
Mocne i słabe strony
Podstawową zaletą zasobnika c.w.u. jest to, że zaraz po odkręceniu kranu płynie z niego gorąca woda. Użycie stali do budowy wężownic sprawia, że nie przewodzą one najlepiej ciepła. Jeśli następuje okres małego poboru cieczy, stygnie ona w podgrzewaczu. Konieczność ponownego podgrzania doprowadza do zwiększenia kosztów. Jeśli użytkownik ustawi temperaturę na 40°C, do czego często skłaniają sterowniki, grozi to rozwojem niebezpiecznej bakterii legionella. Jednak w przypadku, kiedy zasobnik c.w.u. jest połączony z piecem węglowym, niebezpieczeństwo jest znikome. Niska temperatura nie będzie zagrażać, jeśli ten kocioł chociaż raz w tygodniu podgrzeje ciecz do 70°C.
Dostępne alternatywy
Wśród dostępnych na rynku alternatyw zasobników c.w.u. wyróżnia się zbiornik buforowy z miedzianą wężownicą. Służy zarówno do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i centralnego ogrzewania. Utrzymuje stałą temperaturę wody 55°C. Uniemożliwia to rozwój takich mikroorganizmów jak legionella. Ponadto miedź jest dużo lepszym wymiennikiem ciepła niż stal. Do budowy tego zasobnika używa się dwukrotnie grubszej stali niż przewiduje norma UDT. Sprawia to, że jego działaniem można się cieszyć przez długie lata. Nie jest konieczne stosowanie w nim katod i anod zabezpieczających. Są to urządzenia wielofunkcyjne, złożone z wymiennika ciepła, sprzęgła i zbiornika.
Różnice pomiędzy urządzeniami
Jak widać, istnieje wiele łatwo zauważalnych różnic pomiędzy zasobnikami c.w.u. a buforami. Drugi z tych produktów wydaje się jednak skuteczniejszym rozwiązaniem. Aby dokładnie przeczytać o wadach i zaletach każdego z tych sprzętów, warto zajrzeć tutaj: http://www.noel.pl/zasobnik-cwu-127.html . Na tej stronie znajduje się także szeroka oferta zbiorników buforowych z miedzianą wężownicą. Jest to urządzenie ekologiczne, wielofunkcyjne, a także bezpieczne. Można zdecydować się na wersję z 1, 2 lub 3 wężownicami. Możliwość kontaktu z Technicznym Opiekunem Klienta pozwala wybrać model najbardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb zainteresowanego.