Obniżki deweloperów nie we wszystkich miastach
W dużych miastach deweloperzy na potęgę obniżają ceny swoich nieruchomości, ale są też lokalizacje odporne na te trendy.
Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że oferta deweloperska jest wszędzie korzystna cenowo, widać nawet, że niektóre nowo wprowadzane na rynek mieszkania są droższe. Te podwyższone ceny wciąż jednak są tylko wyjątkiem.
W Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku deweloperzy stawiają na inwestycje z segmentu popularnego, wybierając lokalizacje na peryferiach miasta, z nadzieją, że niskie ceny przyciągną klientów. Dlatego na przykład we Wrocławiu największy przyrost nowej podaży dotyczy najtańszej w mieście dzielnicy Psie Pole.
Ale już w Krakowie widać całkiem odwrotną sytuację. Mieszkania, które wprowadzono do oferty w pierwszym kwartale 2013 roku, były zdecydowanie droższe od lokali wcześniej wystawionych na sprzedaż. Ich średnia cena za metr kwadratowy wynosiła 8459 złotych, o ponad 27 procent więcej, niż wynosiła cena jednostkowa w poprzednich kwartałach.
Najczęściej jednak deweloperzy wybierają strategię budowania najtańszych mieszkań. Te sprzedają się najszybciej i zawsze jest na nie popyt. Firmy są też świadome tego, że osiedla, na których ceny są wyższe od średnich, cieszą się znacznie mniejszą popularnością wśród klientów.