Planujesz zakup pierwszego mieszkania? Na te pułapki musisz uważać

Opublikowano w Mieszkanie

Zakup pierwszego mieszkania to niełatwa i bardzo ważna decyzja. Bardzo często jest to inwestycja na całe życie. Niestety, na przyszłych inwestorów czyha wiele pułapek, które spotkać możemy zarówno na rynku deweloperskim, jak i wtórnym. Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie, by uniknąć kłopotów? Podpowiadają eksperci z serwisu KtoryEkspert.pl.

Zainteresowanie zakupem mieszkań jest w Polsce ogromne. Deweloperzy i właściciele nieruchomości zacierają ręce. Wygląda na to, że i ten rok będzie bardzo udany dla rynku mieszkaniowego. Dane pokazują, że tylko na rynku pierwotnym sprzedaż może wzrosnąć o 10 tysięcy mieszkań względem 2016 roku, to daje aż 72 tysiące mieszkań z nowymi właścicielami. Niestety, duży popyt oznacza wzrost cen nieruchomości. Składa się na to również coraz wyższa cena gruntów pod inwestycje jak donosi Business Insider Polska.

- Czynniki tak dużego popytu na mieszkania w Polsce są dwa. Niskie oprocentowanie lokat powoduje, że po prostu nie opłaca się trzymać pieniędzy w bankach i lepiej je zainwestować na przykład w mieszkania na wynajem. Z drugiej strony sytuacji na rynku pracy jest coraz lepsza. Polacy są bardzie zamożni i coraz więcej myśli o własnym mieszkaniu. Do niedawna duże znaczenie dla rynku miało uruchomienie programu „Mieszkanie dla Młodych”, z którego można było uzyskać pieniądze na wkład własny. Jak podaje Związek Banków Polskich, tylko w I kwartale 2017 roku liczba kredytów udzielonych na zakup mieszkania wzrosła o 1/5 względem ostatniego kwartału 2016 roku – wyjaśnia Katarzyna Kniat, Starszy Ekspert Finansowy z serwisu KtoryEkspert.pl.

Duży podaż i trend na kupowanie mieszkania może spowodować, że decyzję podejmiemy pochopnie. Nawet przy takiej sytuacji na rynku należy zachować rozsądek.

Nowe mieszkanie

1. Umowa na szkodę kupującego

Najważniejszym dokumentem przy zakupie mieszkania jest umowa deweloperska, jeśli decydujemy się na mieszkanie z rynku pierwotnego. Niestety, nie wszyscy deweloperzy stosują się do zasad uczciwości i umieszczają w nie niedozwolone klauzule. Można je jednak łatwo podważyć przed sądem, ale jest to dodatkowy problem.

- Każdy kupujący ma prawo odstąpić od umowy. Jednak niektórzy sprzedawcy próbują im to prawo  ograniczać. Warto jednak wiedzieć, że takie odstąpienie gwarantuje kupującemu ustawa deweloperska. Dotyczy o przypadków, gdy lokal nie zostanie ukończony w określonym w umowie terminie lub jego powierzchnia albo cena nie są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami – przypomina Magdalena Kachnic, Ekspert ds. Nieruchomości Home Broker. – Wciąż jednak możemy natrafić w umowach na klauzule, które zwalniają deweloperów z odpowiedzialności za opóźnienia i co gorsze, przewidują kary finansowe za odstąpienie od umowy. Najlepiej nie podpisywać takiej umowy – podkreśla ekspert Home Broker.

2. Dodatkowe koszty dla kupującego

Wielu kupujących planowanie dodatkowych kosztów związanych z zakupem mieszkania ogranicza wyłącznie do wkładu własnego, zapominając, że to nie jedyne wydatki, jakie ich czekają. Należy doliczyć do nich pieniądze potrzebne na prowizję i opłaty związane z udzieleniem kredytu, podatku, obsługę notariusza czy opłaty sądowe. Szacuje się, że w przypadku nowego mieszkania koszty te mogą wynieść nawet 4% wartości mieszkania. Z kolei przy lokalu z rynku wtórnego może to być nawet 20%.

3. Zagospodarowanie przestrzeni

Bardzo często zapominamy, że mieszkanie to nie wszystko. Mało tego, decydując się na jakiś lokal zwracamy uwagę na okolicę. Co w przypadku, gdy po kilku latach się ona zmieni? Widok za oknem może zasłonić inny blok, a park zastąpi ruchliwa droga. Marzenie szybko zamieni się w koszmar. Można tego jednak łatwo uniknąć. Wystarczy zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z pewnością o planach inwestycyjnych w okolicy wie również deweloper i powinien nas o tym poinformować. Taki informacje powinniśmy zebrać jeszcze przed podpisaniem umowy.

4. Rachunki do wglądu

Analiza finansów nie kończy się wraz z zakupem mieszkania. Trzeba je jeszcze utrzymać. Rata kredytu to jedno, ale comiesięczne rachunki też nadszarpną domowy budżet. Do wydatków powinniśmy doliczyć opłaty administracyjne, media, podatki. Warto zrobić sobie wcześniej szacunkowe rozliczenie miesięcznych kosztów, by przekonać się czy nasz budżet to udźwignie.

5. Mało atrakcyjna lokalizacja

Badania Kantar TNS pokazują, że dla większości kupujących najważniejsza przy wyborze mieszkania jest cena. Raport OTOdom potwierdza, że zdaniem 68% Polaków to ona decyduje o wyborze danego mieszkania. Okazuje się jednak, że cena to nie wszystko. O ile cena nieruchomości wyda nam się atrakcyjna, o tyle jej okolica niekoniecznie – bardzo często są to naczynia połączone. Obrzeża miasta gwarantują spokój, ale dojazd do centrum miasta, gdzie pracujemy może okazać się niezwykle trudny i długi. Poza tym w sąsiedztwie brakować będzie rozwiniętej infrastruktury usługowej czy rekreacyjnej. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie wyliczyć ile zajmuje nam dotarcie do pracy, szkoły, sklepu czy na basen i przede wszystkim, jaki będzie tego koszt. Być może okaże się, że są one wyższe niż równica w cenie mieszkania w dużo lepszej lokalizacji.

Mieszkanie używane

1. Strona prawna

Zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się zwykle z innymi aspektami. Najważniejszym zadaniem kupującego jest sprawdzenie stanu prawnego lokalu i to jeszcze przed podpisaniem umowy. Nieocenionym źródłem informacji jest księga wieczysta, która można przejrzeć za pośrednictwem internetu. Właściciela mieszkania znajdziemy w dziale II, w kolejnych zawarte są informacje o tym, czy do mieszkania mają prawo inne osoby, na przykład w postaci hipoteki.

2. „Dziki” lokator

Atrakcyjna cena zwykle coś za sobą kryje. Właściciel albo chce się szybko pozbyć mieszkania, albo z lokalem jest coś nie tak. Nieprzyjemną może być sytuacja, w której kupiliśmy mieszkanie z lokatorem. Takich ogłoszeń jest na rynku całkiem sporo. Sprawdzić to możemy w dziale III Księgi wieczystej, gdzie wpisane powinny być informacje dotyczące służebności osobistej. To oznacza, że osoba trzecia może korzystać z mieszkania i co ważne, zmiana jego właściciela nie likwiduje tego przywileju. Istotne jest również, to czy w mieszkaniu nie są zameldowane dodatkowe osoby. Możemy zażądać od właściciela zaświadczenia z Urzędu Gminu w tej sprawie.

3. Zadłużenie mieszkania

Nie ma nic gorszego niż zakup zadłużonego mieszkania. Okazja cenowa może się okazać studnią bez dna. Przed podpisaniem umowy kupna należy zażądać od sprzedawcy zaświadczenia od spółdzielni mieszkaniowej, zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej o tym, że wszystkie zobowiązania są uregulowane. Dotyczy to również mediów.

4. Wymagany remont

Rzadko mieszkanie z rynku wtórnego jest od razu przystosowane do mieszkania czy naszych oczekiwań. Dlatego bardzo często zakup używanego lokalu wiąże się z remontem i to często kosztownym. Sytuacje, w których od początku wiemy, co jest do wymiany nie są częste, bo właściciele nie chcą zniechęcać kupujących. Możemy jednak uniknąć zaskoczenia zabierając ze sobą na oglądanie mieszkania rzeczoznawcę budowlanego, który dokładnie powie, jaki jest stan mieszkania.  Pomoże również oszacować wstępny budżet potrzebny na remont.

Kupowaniu mieszkania nowego lub używanego nie powinien towarzyszyć pośpiech. Decyzja musi zostać podjęta świadomie, z uwzględnieniem dokładnej analizy wad i zalet. Tylko tak unikniemy przykrych niespodzianek – zgodnie przyznają eksperci z KtoryEkspert.pl. Pomocni w tej sytuacji okażą się specjaliści do sp. nieruchomości, którzy pomogą nam wyłapać błędy.

 

Zobacz również

marzec 31, 2016 1581

Nieruchomości powinny przynosić coraz wyższe zyski

in Finanse
Inwestorzy działający na rynku nieruchomości są dobrej myśli. Ich zdaniem, korzystna koniunktura powinna się jeszcze przez pewien czas utrzymać, dlatego inwestowanie w nieruchomości jak najbardziej ma sens. Zainteresowanie skupia się przede wszystkim na rynku… Czytaj całość..
listopad 20, 2016 822

Deweloperzy powoli słabną

Najnowsze dane GUS pokazują, że w branży deweloperskiej pojawiły się pierwsze sygnały osłabienia. Do tej pory kolejne raporty informowały o coraz większych wzrostach, a apetyt deweloperów na kolejne inwestycje zdawał się nie mieć końca. Obecnie optymizm… Czytaj całość..
808

Fundusze nieruchomości wchodzą na polski rynek

W krajach zachodnich fundusze nieruchomości działają już od wielu lat i cieszą się sporą popularnością. Teraz fundusze… Czytaj całość..
1784

Kredyt na małe mieszkanie

Banki nie są już tak szczodre w udzielaniu kredytów hipotecznych, a i sami nabywcy stali dużo bardziej ostrożni w… Czytaj całość..
1684

Zwolnienie z podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości płacą prawie wszyscy. To ważna część budżetu gminy, dlatego lokalne władze najczęściej… Czytaj całość..

Popularne

lipiec 10, 2014 4857

Mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Nieważne czy chcemy kupić nowe mieszkanie, bo pragniemy się usamodzielnić, czy po prostu nasze stare mieszkanie jest już za ciasne. Nieważne czy musimy wziąć kredyt hipoteczny czy też odziedziczyliśmy w spadku sumę pieniędzy wystarczającą na zakup nowego… Czytaj całość..
maj 26, 2015 4543

Parapety wewnętrzne dla domu - z jakiego materiału?

Rzadko kiedy myślimy o oknach i parapetach jako o ozdobie swojego domu. Zwykle dopiero wtedy, gdy parapet jest stary, zniszczony, z odrapaną farbą, zaczynamy dostrzegać, jak duży wpływ ma ten element wykończenia na wygląd wnętrza. Nieestetycznie wyglądający… Czytaj całość..
4092

Nie warto zawyżać ceny mieszkania

Prywatni właściciele przy sprzedaży mieszkania kierują się bardziej emocjami niż rozsądkiem i dlatego zwykle trudniej… Czytaj całość..
4026

Kolorowa Polska – Dekoral Fashion

Kampania badająca preferencje kolorystyczne Polaków, czyli - przekonajmy się ile wiesz o kolorach! Jaki jest ulubiony… Czytaj całość..
3732

Rynek pierwotny w Warszawie – nowe inwestycje na każdą kieszeń – Hill Park Apartment i luksusowe rezydencje dla wymagających

Wskaźniki makroekonomiczne oraz dane z rynku nieruchomości jasno wskazują, że zastój w branży sprzedaży mieszkań… Czytaj całość..

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii, w celach reklamowych i statystycznych. Pliki cookies są zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o naszej polityce To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk