Rodzaje osiedli mieszkaniowych
Osiedle mieszkaniowe – z jednej strony wiadomo jak wygląda, z drugiej okazuje się, że trudno znaleźć jego jednoznaczną definicję, która przedstawiałaby wszystkie cechy tej miejskiej struktury. Mało osób zdaje sobie również sprawę, jak klasyfikowane są osiedla mieszkaniowe, dlatego poniżej kilka ciekawostek na ten temat.
Czynniki wpływające na klasyfikację osiedli mieszkaniowych
W trakcie badań empirycznych, które przeprowadzano nad osiedlami mieszkaniowymi, wyodrębniono wiele czynników wpływających na zróżnicowanie sytuacji osiedli. Jedne z nich dzieliły koncepcje osiedli ze względu na organizację życia społecznego (kolektywistyczne, indywidualistyczne i paternalistyczne), według stopnia łącznego występowania trzech elementów – mieszkania, usług i pracy, w zależności od typu i wielkości miasta (osiedla w miastach małych, średnich i wielkich), od położenia osiedla na terenie miasta (peryferyjne i śródmiejskie), od wieku osiedla (nowsze i starsze) lub składu społecznego jego mieszkańców (elitarne i społecznie „gorsze”).
Osiedla komunalne i zakładowe
W Polsce najbardziej znany jest podział osiedli mieszkaniowych ze względu na to, kto jest ich inwestorem i właścicielem – zauważa projektant z firmy budowlanej Ribet, która posiadając własne zaplecze architektoniczne, jest w stanie realizować usługi dotyczące projektowania całych osiedli mieszkaniowych. Posługując się tym kryterium wyróżniamy osiedla: komunalne, zakładowe i spółdzielcze. Pierwsze z nich posiadają mieszkania komunalne, które są własnością gminy i przydzielane są osobom wnioskującym o nie zgodnie z gminnymi kryteriami jako forma pomocy społecznej. Osiedle zakładowe stanowiły mieszkania przyznawane pracownikom z określonego zakładu pracy. Przykładem może być słynne osiedle zakładowe Wrocław-Psie Pole wzniesione na początku lat 40. dla pracowników koncernu Rheinmettall-Borsing, który produkował sprzęt zbrojeniowy.
Bezpieczeństwo i wygoda kompleksowych osiedli społecznych
Najpopularniejsze i najwygodniejsze są jednak osiedla społeczne, które stają się ośrodkiem życia. Wokół bloków na terenie takiego osiedla znajdują się bowiem wszelkie potrzebne usługi – m.in. sklepy, kioski, kwiaciarnie, siłownie oraz przychodnie zdrowia, a także place zabaw i boiska w zamkniętej przestrzeni, takiej jak patia lub ogrody. Tego typu mieszkania z pełnym udogodnieniem cieszą się coraz większą popularnością. Kiedy wracamy z pracy mamy wszystko pod ręką. Nie musimy wybierać się na kolejną przejażdżkę samochodem lub autobusem tylko po to, aby zrobić zakupy, podciąć włosy lub pobiegać z dzieciakami po parku. Przestrzenie ogrodowe zaprojektowane w osiedlach społecznych pozwalają na relaks lub aktywny wypoczynek całym rodzinom o dowolnej porze dnia.
Projektowanie osiedli to jedna z głównych usług polskiej firmy budowlanej Ribet. Zatrudniając profesjonalnych architektów i kierowników, stara się wraz z mieszkańcami stworzyć wizję budynków osiedlowych najbardziej odpowiadającą na ich zapotrzebowanie, wyróżniając się przy tym nowoczesnym wzornictwem oraz sposobem projektowania uwzględniającym trójwymiarową wizualizację przyszłych budowli.